Koshari
Koshari je jedným z najpopulárnejších a najobľúbenejších tradičných jedál v Egypte. Jeho história siaha až do 19. storočia a má korene v rôznych kulinárskych tradíciách, ktoré sa stretli v Egypte počas tejto doby.
Pôvod: Koshari pravdepodobne vznikol v období, keď bol Egypt významnou obchodnou a kultúrnou križovatkou. Do krajiny prichádzali vplyvy z Indie, Stredomoria a Blízkeho východu. Šošovica a ryža boli dovezené z Indie, cestoviny z Talianska a paradajková omáčka z Blízkeho východu.
Koloniálny vplyv: V období britskej kolonizácie (1882-1952) sa jedlo stalo ešte viac rozšíreným a prispôsobilo sa miestnym chutiam a surovinám. Práve v tomto období sa Koshari stalo jedlom bežných ľudí, ktorí potrebovali lacné a výživné jedlo.
Súčasnosť: Dnes je Koshari považované za národné jedlo Egypta a nájdete ho na každom rohu v stánkoch s rýchlym občerstvením. Je symbolom egyptského pouličného jedla a je obľúbené medzi ľuďmi všetkých vrstiev pre svoju výdatnosť a cenovú dostupnosť.
Koshari je viac než len jedlo; je to súčasť egyptskej kultúry a histórie, ktorá spája rôzne vplyvy do jedného chutného a sýteho pokrmu. Ak by ste chceli s nami Egypt ochutnať, neváhajte. Celá ponuka TU>>>
Recept na egyptské jedlo Koshari
Ingrediencie:
• Ryža:
1 šálka dlhozrnnej ryže
2 šálky vody
Soľ podľa chuti
• Šošovica a cícer
1 šálka hnedej šošovice a 1 šálka cíceru
3 šálky vody na šošovicu a 3 šálky vody na cícer
Soľ podľa chuti (môžete použiť i šošovicu či cícer v konzerve)
• Cestoviny:
1 šálka malých cestovín (napr. makaróny alebo vermicelli)
Voda na varenie
Soľ podľa chuti
• Cibuľa:
2 veľké cibule, nakrájané na tenké plátky
Olej na vyprážanie
• Rajčinová omáčka:
2 lyžice oleja
4 strúčiky cesnaku, nasekané
1 plechovka (400 g) drvených paradajok
2 lyžice paradajkovej pasty
1 čajová lyžička mletej rímskej rasce
1 čajová lyžička mletého koriandru
1 čajová lyžička čili prášku (voliteľné)
Soľ a korenie podľa chuti
Postup:
1.Ryža: V hrnci priveďte do varu vodu so soľou.Pridajte ryžu, šošovicu a cícer, znížte teplotu, zakryte a varte na miernom ohni, kým ryža, šošovica i cícer nie sú mäkké a voda sa neodparí. Ryžu, cícer i šošovicu môžete variť i zvlášť aby ste mohli potom tanier pekne ozdobiť jednotlivými vrstvami.
4.Cibuľa: Na panvici rozohrejte olej a smažte cibuľu, kým nie je zlatohnedá a chrumkavá. Vyberte a nechajte odkvapkať na papierových utierkach.
5.Omáčka: Na stredne veľkej panvici rozohrejte olej a pridajte cesnak. Smažte, kým nezavonia, potom pridajte drvené paradajky, paradajkovú pastu a koreniny. Duste10-15 minút, kým omáčka nezhustne. Pridajte soľ a korenie.
6.Servírovanie: Na veľký tanier alebo do misky vrstvite ryžu, šošovicu, cícer, cestoviny a vrch posypte vyprážanou cibuľou. Podávajte s paradajkovou omáčkou navrchu alebo servírovanú bokom.